TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10PN-6117-LC
DL60R16-10PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN
Datasheet Download
DL60R16-10PN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-10PN-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-10PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10PN-6117-LC
DL60R16-10PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10PN-6117-LC
PHOTODIODE GP 1.3X1.3MM TO-46 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR PREC 10-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2A 56 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf