TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-10SN-6117-LC
DL60R16-10SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-10SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-10SN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-10SN-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-10SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-10SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-10SN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-10SN-6117-LC
DL60R16-10SN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-10SN-6117-LC
DIODE GEN PURP 1.2KV 200A DO205 datasheet.pdf
THERMISTOR 22K OHM NTC SMT 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 9A INV 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 8-CHANNEL 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1210 datasheet.pdf