TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24P6-6117-LC
DL60R16-24P6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24P6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
DL60R16-24P6-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-24P6-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-24P6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24P6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24P6-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24P6-6117-LC
DL60R16-24P6-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-24P6-6117-LC
JUMPER-H9992TR/1852YL/H9992TR 3" datasheet.pdf
CONN HEADR 1.27MM 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
BCF 3.81/09/180 SN OR BX datasheet.pdf
BVZ7.62HP/04/180SH150C BK BX datasheet.pdf
GRIP TIE 11X.5" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
MAGNETIC BUZZER datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD SGL 14-DIP datasheet.pdf
820UF 250V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf