TE Connectivity Alcoswitch Switches TP11FGRA2
TP11FGRA2 picture photo
Mfg. Part Number
TP11FGRA2
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
TP11FGRA2.pdf
Availability of TP11FGRA2
QUANTITY
TP11FGRA2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP11FGRA2
Internal Part NumberEIS-TP11FGRA2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTP11FGRA2 Statement of Compliance
Standard Package250
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesTP
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRectangular, Plunger
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP11FGRA2
Related LinksTP11, TP11FGRA2 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
TP11FGRA2 Details Description
Related parts for TP11FGRA2
MOSFET 2P-CH 30V 4.5A 8-TSSOP datasheet.pdf
MOD RF 900MHZ 38.4K W/RPSMA CONN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 6W datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf