Omron Automation & Safety MM4XP-AC100/110
MM4XP-AC100/110 picture photo
Mfg. Part Number
MM4XP-AC100/110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A 110V
Datasheet Download
MM4XP-AC100/110.pdf
Availability of MM4XP-AC100/110
QUANTITY
MM4XP-AC100/110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MM4XP-AC100/110
Internal Part NumberEIS-MM4XP-AC100/110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current51mA
Coil Voltage110VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VAC
Turn Off Voltage (Min)33 VAC
Operate Time25ms
Release Time30ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 14 Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power5.1 VA
Coil Resistance150 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MM4XP-AC100/110
Related LinksMM4XP-A, MM4XP-AC100/110 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MM4XP-AC100/110 Details Description
Related parts for MM4XP-AC100/110
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHT/BLU 100' datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 560MA 490 MOHM datasheet.pdf
HAN 16 HPR COVER TOGGLE LOCKING datasheet.pdf
750 TB SPR PLUG W/LATCH datasheet.pdf
IND,PWR,1.5UH,20%,DRI,SMT NPB datasheet.pdf