Cypress Semiconductor CY7C1362C-166AJXCT
CY7C1362C-166AJXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1362C-166AJXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1362C-166AJXCT.pdf
Availability of CY7C1362C-166AJXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1362C-166AJXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1362C-166AJXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1362C-166AJXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1362C-166AJXCT
Related LinksCY7C1362C, CY7C1362C-166AJXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1362C-166AJXCT Details Description
Related parts for CY7C1362C-166AJXCT
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 250MSPS 64VQFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
25 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
BULLET ADAP SMP PLG-PLG 5.94MM datasheet.pdf
1000UF 6,3V 8X11,5 datasheet.pdf