TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24P6-6117
DL60R16-24P6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24P6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R16-24P6-6117.pdf
Availability of DL60R16-24P6-6117
QUANTITY
DL60R16-24P6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24P6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24P6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24P6-6117
Related LinksDL60R16-, DL60R16-24P6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R16-24P6-6117 Details Description
Related parts for DL60R16-24P6-6117
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 98POS VERT PCB datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 200MSPS DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
WIRE HARNESS FOR 2CH HEDX-5XXX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 24V datasheet.pdf