C&K Components PTS635SL43
PTS635SL43 picture photo
Mfg. Part Number
PTS635SL43
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS635SL43.pdf
Availability of PTS635SL43
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTS635SL43 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS635SL43
Internal Part NumberEIS-PTS635SL43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesPTS635
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeRectangular Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins4.30mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 3.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force130gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel-
Mechanical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS635SL43
Related LinksPTS63, PTS635SL43 Datasheet, C&K Components Distributor
PTS635SL43 Details Description
Related parts for PTS635SL43
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
IC 8BIT SRL TO PRL CONVTR 16DIP datasheet.pdf
IC I2C SWITCH 2CH 14-TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.56KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf