Vishay/Dale RWR80N1050FSS73
RWR80N1050FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N1050FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N1050FSS73.pdf
Availability of RWR80N1050FSS73
QUANTITY
RWR80N1050FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N1050FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80N1050FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N1050FSS73
Related LinksRWR80N1, RWR80N1050FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N1050FSS73 Details Description
Related parts for RWR80N1050FSS73
LED MATRIX 5X7 1.2" 630NM RED CA datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 24BIT FET 56TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 28A 2.3 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP DIE datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf