Micron Technology MT44K32M18RB-107E:A
MT44K32M18RB-107E:A picture photo
Mfg. Part Number
MT44K32M18RB-107E:A
Brief Description
IC RLDRAM 576MBIT 1.07NS FBGA
Datasheet Download
MT44K32M18RB-107E:A.pdf
Availability of MT44K32M18RB-107E:A
QUANTITY
MT44K32M18RB-107E:A Order Process
Ship out your order
Specifications of MT44K32M18RB-107E:A
Internal Part NumberEIS-MT44K32M18RB-107E:A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Format - MemoryRAM
Memory TypeRLDRAM 3
Memory Size576M (32M x 18)
Speed1.07ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.28 V ~ 1.42 V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Package / Case168-TBGA
Supplier Device Package168-FBGA (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT44K32M18RB-107E:A
Related LinksMT44K32M1, MT44K32M18RB-107E:A Datasheet, Micron Technology Distributor
MT44K32M18RB-107E:A Details Description
Related parts for MT44K32M18RB-107E:A
OSC XO 7.3728MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 14SO datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1.35A T/R datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10KV Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (RED) datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf