Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y078580R1600B0L
Y078580R1600B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y078580R1600B0L
Brief Description
RES 80.16 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y078580R1600B0L.pdf
Availability of Y078580R1600B0L
QUANTITY
Y078580R1600B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y078580R1600B0L
Internal Part NumberEIS-Y078580R1600B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.16
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y078580R1600B0L
Y078580R1600B0L Details Description
Related parts for Y078580R1600B0L
IC MOSFET DRIVER 3.3V DUAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.2V 6SON datasheet.pdf