Microchip Technology PIC12F635-E/P
PIC12F635-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC12F635-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
PIC12F635-E/P.pdf
Availability of PIC12F635-E/P
QUANTITY
PIC12F635-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC12F635-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC12F635-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 04/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 12F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC12F635-E/P
Related LinksPIC12F, PIC12F635-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC12F635-E/P Details Description
Related parts for PIC12F635-E/P
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 34POS VERT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.59"L X 7.71"W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 785MA 500 MOHM datasheet.pdf