TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24PN-6117-LC
DL60R16-24PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN
Datasheet Download
DL60R16-24PN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-24PN-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-24PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24PN-6117-LC
DL60R16-24PN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-24PN-6117-LC
CONN HEADER VERT 7POS .100 TIN datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015G/H1502TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS PASS THRU datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf