TDK Corporation CLLE1AX7S0G475M050AC
CLLE1AX7S0G475M050AC picture photo
Mfg. Part Number
CLLE1AX7S0G475M050AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 4V X7S 0805
Datasheet Download
CLLE1AX7S0G475M050AC.pdf
Availability of CLLE1AX7S0G475M050AC
QUANTITY
CLLE1AX7S0G475M050AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CLLE1AX7S0G475M050AC
Internal Part NumberEIS-CLLE1AX7S0G475M050AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
CLL Series Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCLL Series Low Inductance MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package1
SeriesCLL
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CLLE1AX7S0G475M050AC
Related LinksCLLE1AX7S0, CLLE1AX7S0G475M050AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CLLE1AX7S0G475M050AC Details Description
Related parts for CLLE1AX7S0G475M050AC
SSD 4GB SCSI datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
STRIP GUIDE ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM PWM 12VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 250MW SOD123 datasheet.pdf