TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24S9-6106-LC
DL60R16-24S9-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24S9-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-24S9-6106-LC.pdf
Availability of DL60R16-24S9-6106-LC
QUANTITY
DL60R16-24S9-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24S9-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24S9-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24S9-6106-LC
DL60R16-24S9-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R16-24S9-6106-LC
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ON/OFF SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 360MA 830 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf