TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24SN-6117-LC
DL60R16-24SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-24SN-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-24SN-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-24SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24SN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24SN-6117-LC
DL60R16-24SN-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-24SN-6117-LC
IC TXRX MULT PT RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
CABLE LVD 1XDSUB 68HP .5M datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE 5K OHM NTC datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 3.6NS 100TQFP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM63131E222 SWITCH datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
LED COB 2700K 80CRI 36V SMD datasheet.pdf