TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R16-24SY-6117-LC
DL60R16-24SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R16-24SY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT
Datasheet Download
DL60R16-24SY-6117-LC.pdf
Availability of DL60R16-24SY-6117-LC
QUANTITY
DL60R16-24SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R16-24SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R16-24SY-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R16-24SY-6117-LC
DL60R16-24SY-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R16-24SY-6117-LC
CABLE 5POS STRAIGHT SOCKET 1.5M datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SC70 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.35PF 25V 0402 datasheet.pdf