| Internal Part Number | EIS-AT24C164-10SU-1.8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 100 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 16K (2K x 8) | |
| Speed | 100kHz, 400kHz, 1MHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |