TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14PN-6106-LC
DL60R18-14PN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14PN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN
Datasheet Download
DL60R18-14PN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-14PN-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-14PN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14PN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14PN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14PN-6106-LC
DL60R18-14PN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-14PN-6106-LC
SENSOR DIG PROTRACTOR MODL DP-45 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTIVE HT 560MM PIGTAILED datasheet.pdf
D4N-8B2GR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WASHER 8/32X3/8 SEMS PHIL datasheet.pdf
390UF 450V 35X50MM 85C 10000H datasheet.pdf