TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14PN-6117
DL60R18-14PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R18-14PN-6117.pdf
Availability of DL60R18-14PN-6117
QUANTITY
DL60R18-14PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14PN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14PN-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-14PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-14PN-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-14PN-6117
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KEYBOARD COMPACT 104KEY USB GRAY datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 250' datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 4GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT PLUG datasheet.pdf
1 GHz, 5,500 V/Я Low Distortion Amplifier IC datasheet.pdf