TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-14S6-6106-LC
DL60R18-14S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-14S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-14S6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-14S6-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-14S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-14S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-14S6-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-14S6-6106-LC
DL60R18-14S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-14S6-6106-LC
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC BCD RATE MULTIPLIER 16SO datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B PG36 datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
LASER LABEL OLEFIN 1.00 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf