TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31S8-6106-LC
DL60R18-31S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-31S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R18-31S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R18-31S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31S8-6106-LC
DL60R18-31S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R18-31S8-6106-LC
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf