TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31S9-6117-LC
DL60R18-31S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
DL60R18-31S9-6117-LC.pdf
Availability of DL60R18-31S9-6117-LC
QUANTITY
DL60R18-31S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31S9-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31S9-6117-LC
DL60R18-31S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R18-31S9-6117-LC
MODULE POWER ENTRY DPST 3A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 750MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR 6C 6#16S SKT PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 1000UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
FUSTAT DUAL ELEMENT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf