TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31S9-6117
DL60R18-31S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R18-31S9-6117.pdf
Availability of DL60R18-31S9-6117
QUANTITY
DL60R18-31S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31S9-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31S9-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-31S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-31S9-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-31S9-6117
CONN SPRING CONT 38 POS .177 SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SC59 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CLOCK USER CONFIGURE 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GROMMET EDGE FLAME RTRDT 1=100' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CT CRIMP REC HSG 9P BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 14POS SLDR RED datasheet.pdf