TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R18-31SN-6117
DL60R18-31SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R18-31SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R18-31SN-6117.pdf
Availability of DL60R18-31SN-6117
QUANTITY
DL60R18-31SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R18-31SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R18-31SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R18-31SN-6117
Related LinksDL60R18-, DL60R18-31SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R18-31SN-6117 Details Description
Related parts for DL60R18-31SN-6117
FIXED IND 56UH 990MA 190 MOHM TH datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 5V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 64POS datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 21C4 MIX datasheet.pdf
DISTRIBUTOR TERMINATOR datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf