Littelfuse V680LU80APX2855
V680LU80APX2855 picture photo
Mfg. Part Number
V680LU80APX2855
Brief Description
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
V680LU80APX2855.pdf
Availability of V680LU80APX2855
QUANTITY
V680LU80APX2855 Order Process
Ship out your order
Specifications of V680LU80APX2855
Internal Part NumberEIS-V680LU80APX2855
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesLU
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)990V
Varistor Voltage (Typ)1100V (1.1kV)
Varistor Voltage (Max)1210V (1.21kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts680VAC
Maximum DC Volts875VDC
Energy145J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V680LU80APX2855
Related LinksV680LU8, V680LU80APX2855 Datasheet, Littelfuse Distributor
V680LU80APX2855 Details Description
Related parts for V680LU80APX2855
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20S/AE20G/HKC20S datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SUPPRESSOR ESD 30VDC 0603 SMD datasheet.pdf
HDM DAUGHTERCARD STKG MOD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 900MA 144 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf