TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-16S6-6117
DL60R20-16S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-16S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-16S6-6117.pdf
Availability of DL60R20-16S6-6117
QUANTITY
DL60R20-16S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-16S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-16S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-16S6-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-16S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-16S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-16S6-6117
JUMPER-H1500TR/A2015Y/H1500TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS GOLD datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' UHFM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf