TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-16S8-6106-LC
DL60R20-16S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-16S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-16S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R20-16S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R20-16S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-16S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-16S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-16S8-6106-LC
DL60R20-16S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R20-16S8-6106-LC
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SOLDERING IRON DIRECT PLUG 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf