TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-16S9-6117-LC
DL60R20-16S9-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-16S9-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-16S9-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-16S9-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-16S9-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-16S9-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-16S9-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-16S9-6117-LC
DL60R20-16S9-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-16S9-6117-LC
RES SMD 3.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.3A 53 MOHM SMD datasheet.pdf