Vishay/Dale RNC55H63R4FSBSL
RNC55H63R4FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H63R4FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 63.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H63R4FSBSL.pdf
Availability of RNC55H63R4FSBSL
QUANTITY
RNC55H63R4FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H63R4FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H63R4FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)63.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H63R4FSBSL
Related LinksRNC55H6, RNC55H63R4FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H63R4FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H63R4FSBSL
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTACT CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A SYNC 16DFN datasheet.pdf