TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25PN-6106
DL60R20-25PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R20-25PN-6106.pdf
Availability of DL60R20-25PN-6106
QUANTITY
DL60R20-25PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25PN-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-25PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-25PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-25PN-6106
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.9V SOT23-5 datasheet.pdf
MCU 16BIT ROMLESS LV 100-TQFP datasheet.pdf
COMP STORAGE PLST 15.5"LX11.75"W datasheet.pdf
CAP CER 3600PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 1A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80 datasheet.pdf