TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S6-6117
DL60R20-25S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S6-6117.pdf
Availability of DL60R20-25S6-6117
QUANTITY
DL60R20-25S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S6-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-25S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-25S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-25S6-6117
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28DIP datasheet.pdf
SHELF FIXED 15X17.5X5.22" BE/GY datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
090/250 HYB 18P PLUG ASS'Y datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 5.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
1.25MM M/M 34POS 30AWG 300MM datasheet.pdf