TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S8-6117-LC
DL60R20-25S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-25S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-25S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S8-6117-LC
DL60R20-25S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-25S8-6117-LC
FIXED IND 1.2MH 370MA 2.55 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 2W MELF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MODULE DIODE 2000V 250A MAGNAPAK datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
200UF 200V 25.4X66.7 105C AXI datasheet.pdf