TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S9-6106
DL60R20-25S9-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S9-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S9-6106.pdf
Availability of DL60R20-25S9-6106
QUANTITY
DL60R20-25S9-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S9-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S9-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S9-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-25S9-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-25S9-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-25S9-6106
FIXED IND 330UH 400MA 665 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER 4BIT BINARY 20PLCC datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.6A MICRO8 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO218AB datasheet.pdf
RES 137 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 10.16MM datasheet.pdf
FUSE ATOF 32VDC NYLON 25A datasheet.pdf