TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S9-6117
DL60R20-25S9-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S9-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S9-6117.pdf
Availability of DL60R20-25S9-6117
QUANTITY
DL60R20-25S9-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S9-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S9-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S9-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-25S9-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-25S9-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-25S9-6117
IC SRAM 72MBIT 117MHZ 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 130MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
1065 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 230MA 180 MOHM datasheet.pdf