Bel Fuse Inc. SC3316F-102
SC3316F-102 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316F-102
Brief Description
FIXED IND 1MH 340MA 3 OHM SMD
Datasheet Download
SC3316F-102.pdf
Availability of SC3316F-102
QUANTITY
SC3316F-102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316F-102
Internal Part NumberEIS-SC3316F-102
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316F
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±20%
Current Rating340mA
Current - Saturation300mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316F-102
Related LinksSC331, SC3316F-102 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316F-102 Details Description
Related parts for SC3316F-102
MOSFET 2N-CH 30V 1.4A TUMT6 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SINK 61MM X 58.2MM X 6.1MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO263AB datasheet.pdf