TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28PN-6106
DL60R20-28PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R20-28PN-6106.pdf
Availability of DL60R20-28PN-6106
QUANTITY
DL60R20-28PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28PN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28PN-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-28PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-28PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-28PN-6106
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC AXIAL datasheet.pdf
FILM ANTI REFLECT 9.74X7.32 5PC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SW SIDE-ROTARY W/ROD SPDT 120V datasheet.pdf
CAP CER 360PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15A datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf