TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-28S6-6117
DL60R20-28S6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-28S6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R20-28S6-6117.pdf
Availability of DL60R20-28S6-6117
QUANTITY
DL60R20-28S6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-28S6-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R20-28S6-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-28S6-6117
Related LinksDL60R20-, DL60R20-28S6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-28S6-6117 Details Description
Related parts for DL60R20-28S6-6117
IC PLL W/LOCK DETECTOR 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 90000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 15POS W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LACING TAPE POLY WAX WHITE 500' datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf