TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39P7-6106
DL60R20-39P7-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39P7-6106
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R20-39P7-6106.pdf
Availability of DL60R20-39P7-6106
QUANTITY
DL60R20-39P7-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39P7-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39P7-6106
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39P7-6106
Related LinksDL60R20-, DL60R20-39P7-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R20-39P7-6106 Details Description
Related parts for DL60R20-39P7-6106
CONN SOCKET 60POS 1.27MM (4PCS) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
1 3/4" THERMASHIELD TUBE 50' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 25V SCREW datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf