TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-39S6-6106-LC
DL60R20-39S6-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-39S6-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-39S6-6106-LC.pdf
Availability of DL60R20-39S6-6106-LC
QUANTITY
DL60R20-39S6-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-39S6-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-39S6-6106-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-39S6-6106-LC
DL60R20-39S6-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R20-39S6-6106-LC
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 35 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf