TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-12PY-6117
DL60R22-12PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-12PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R22-12PY-6117.pdf
Availability of DL60R22-12PY-6117
QUANTITY
DL60R22-12PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-12PY-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-12PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-12PY-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-12PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-12PY-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-12PY-6117
CAP CER 680PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RND STANDOFF 1/4-20 NYLON 2-1/4" datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH DIFF 2.7V 8MSOP datasheet.pdf
IC DUAL PERIPHERAL DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247 datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf