TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-12SN-6106-LC
DL60R22-12SN-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-12SN-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-12SN-6106-LC.pdf
Availability of DL60R22-12SN-6106-LC
QUANTITY
DL60R22-12SN-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-12SN-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-12SN-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-12SN-6106-LC
DL60R22-12SN-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R22-12SN-6106-LC
JUMPER-H1503TR/A3048B/H1501TR12" datasheet.pdf
SWITCH DIP ROCKER 12POS BLUE 5V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 800MA 844 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
MICRO 9C S 30" YEL NI datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf