TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19S7-6117-LC
DL60R22-19S7-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19S7-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DL60R22-19S7-6117-LC.pdf
Availability of DL60R22-19S7-6117-LC
QUANTITY
DL60R22-19S7-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19S7-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19S7-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19S7-6117-LC
DL60R22-19S7-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R22-19S7-6117-LC
ENCODER ROTARY 5-12V 2000RES 1M datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
ASSY Z-DOK+4 HOST BOARD 48PR datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf