Vishay/Dale RNC55J6981BRRE6
RNC55J6981BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J6981BRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J6981BRRE6.pdf
Availability of RNC55J6981BRRE6
QUANTITY
RNC55J6981BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J6981BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J6981BRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J6981BRRE6
Related LinksRNC55J6, RNC55J6981BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J6981BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55J6981BRRE6
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V 36" datasheet.pdf
VARISTOR 25V 0402 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0302 datasheet.pdf
ADAPTONER KIT 8 POSITION datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 168POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 35V 12.5X25 85C RAD datasheet.pdf