TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19S7-6117
DL60R22-19S7-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19S7-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-19S7-6117.pdf
Availability of DL60R22-19S7-6117
QUANTITY
DL60R22-19S7-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19S7-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19S7-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation7
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19S7-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19S7-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19S7-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-19S7-6117
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MAC CTLR 1PORT ETH 100-LBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK MULT JITTER ATTEN 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 3A 20 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT datasheet.pdf