TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-19SN-6117
DL60R22-19SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-19SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DL60R22-19SN-6117.pdf
Availability of DL60R22-19SN-6117
QUANTITY
DL60R22-19SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-19SN-6117
Internal Part NumberEIS-DL60R22-19SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-19SN-6117
Related LinksDL60R22-, DL60R22-19SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-19SN-6117 Details Description
Related parts for DL60R22-19SN-6117
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.7K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONTROL PROCESS REL OUT 85-250V datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 12V 160VA datasheet.pdf