ITT Cannon, LLC CA3101E12S-2SB
CA3101E12S-2SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E12S-2SB
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3101E12S-2SB.pdf
Availability of CA3101E12S-2SB
QUANTITY
CA3101E12S-2SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E12S-2SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E12S-2SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E12S-2SB
Related LinksCA3101E, CA3101E12S-2SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E12S-2SB Details Description
Related parts for CA3101E12S-2SB
JUMPER FOR SAKS 4 4POS datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.8A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 108X37MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 20NS 56TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.9A 50 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RED RND FLAT YLW YLW DIFF TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 1.2MM 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf