TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R22-55PN-6106
DL60R22-55PN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R22-55PN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R22-55PN-6106.pdf
Availability of DL60R22-55PN-6106
QUANTITY
DL60R22-55PN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R22-55PN-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R22-55PN-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R22-55PN-6106
Related LinksDL60R22-, DL60R22-55PN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R22-55PN-6106 Details Description
Related parts for DL60R22-55PN-6106
CONN PIN HOOD INT 104POS PNL MT datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 92MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A datasheet.pdf