Luminus Devices Inc. SST-50-W40S-T21-H3501
SST-50-W40S-T21-H3501 picture photo
Mfg. Part Number
SST-50-W40S-T21-H3501
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE
Datasheet Download
SST-50-W40S-T21-H3501.pdf
Availability of SST-50-W40S-T21-H3501
QUANTITY
SST-50-W40S-T21-H3501 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-50-W40S-T21-H3501
Internal Part NumberEIS-SST-50-W40S-T21-H3501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PCN Obsolescence/ EOLSST-50-W,SSR-50-W Devices 06/Dec/2013
Standard Package250
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test413 lm (400 lm ~ 425 lm)
Current - Test1.75A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Lumens/Watt @ Current - Test74 lm/W
Current - Max5A
Features-
Size / Dimension7.30mm L x 9.00mm W
Height4.30mm
Light Emitting Surface (LES)5.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-50-W40S-T21-H3501
Related LinksSST-50-W40, SST-50-W40S-T21-H3501 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-50-W40S-T21-H3501 Details Description
Related parts for SST-50-W40S-T21-H3501
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SOC 2.4GHZ RF 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf