AVX Corporation 06035U1R3BAT2A
06035U1R3BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U1R3BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U1R3BAT2A.pdf
Availability of 06035U1R3BAT2A
QUANTITY
06035U1R3BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U1R3BAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U1R3BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U1R3BAT2A
Related Links06035U1, 06035U1R3BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U1R3BAT2A Details Description
Related parts for 06035U1R3BAT2A
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 120MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 43MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
220UF 20V 10X13 105C RAD datasheet.pdf